HERCEG NOVI– Opštinske komisije za popis štete od poplave koja se dogodila 14. oktobra kada se rijeka Sutorina izlila duž cijelog svog toka i napravila velike štete na infrastrukturi i privatnim kućama i imanjima, završile su posao. U toku je priprema izvještaja koji će biti dostavljeni nadležnim državnim organima i SO.
Po onome Å¡to su komisije zabilježile na terenu mnogo je viÅ¡e objekata stradalo nego Å¡to je to izgledalo na prvi pogled, tako da će, prema okvirnim procjenama, Å¡teta biti milionska. Za utvrÄ‘ivanje uzroka koji su doveli do izlivanja Sutorine angažovan je sudski vjeÅ¡tak Äiji se izvjeÅ¡taj oÄekuje za desetak dana.
Å to je sve stradalo
Potpredsjednik opÅ¡tine Mladen Rostović, koji je bio na Äelu Komisije za popis Å¡teta na infrastrukturi, kaže da je kompletna stara magistrala razorena, razruÅ¡en je potporni zid kod klaonice Babić, potporni zid i iviÄna greda kod graniÄnog prelaza gdje je voda odnijela i dio cjevovoda. Nestali su djelovi privatnih imanja uz rijeku (negdje i po 200 do 300 kvadratnih metara), nestali su potporni zidovi uz rijeku koje su mjeÅ¡tani gradili radi zaÅ¡tite, željezni pjeÅ¡aÄki most kod stare Å¡kole u Sutorini voda je pomjerila na drugu stranu, novosagraÄ‘eni fudbalski stadion u Igalu koji je koÅ¡tao preko 350.000 eura je sada neupotrebljiv… Nestalo je nekoliko Äamaca, a polomljeno ih je viÅ¡e od 20. Autolimarska radnja Slobodana Äuratovića je stradala, sav alat mu je uniÅ¡ten i nestalo je pet automobila njegovih klijenata koji su tu bili parkirani. Odnesen je donji dio rijeke Sutorine, na ušću, gdje obala nije ureÄ‘ena. ÄŒišćenje otpada koji je u korito rijeke dospio tokom poplave, takoÄ‘e je jedna od posljedica koja će morati da bude sanirana.
Višegodišnja nebriga
Rostović istiÄe i da je evidentno da niko ne brine o rijeci i da niko tamo nije odlazio godinama, iako je Sutorina jedna od desetak crnogorskihrijekakoje su od državnog znaÄaja. On negira nagaÄ‘anja mjeÅ¡tana da je do poplave doÅ¡lo zato Å¡to su neodgovorni pojedinci u nju svaÅ¡ta bacali, a da niko od nadležnih na to nije reagovao.
-Rijekaje iskoÄila iz korita odmah na poÄetku (na granici), a niko nije iÅ¡ao gore iznad Malte ili u Prijevor da baca otpad u rijeku. Po onome Å¡to se vidi na terenu,rijekaje na viÅ¡e mjesta, od granice sa Hrvatskom do ušća u more, napuÅ¡tala korito i plavila sve pred sobom. Evidentno je da je pala enormna koliÄina kiÅ¡e u kratkom vremenskom intervalu od sat i po i to na podruÄju Malte, Prijevora, Vidovog vrha, Ravnog brijega, Mokrina i dijela Hrvatske u graniÄnom pojasu. RijeÄ je o slivnom podruÄju rijeke Sutorine, pa su se formirale velike koliÄine vode u njenom gornjem toku. Prvi problem se dogodio na samoj granici, na prvoj serpentini stare magistrale prema Dubrovniku – kaže Rostović.
ProblematiÄno od granice
Rostović objaÅ¡njava da se prilikom gradnje graniÄnog prelaza u Hrvatskoj napravila velika deponija materijala od iskopa na samoj granici prema Crnoj Gori.
- Tu se formiralo kliziÅ¡te koje je golim okom vidljivo, stabla su nakrivljena, uruÅ¡ena, osuÅ¡ena i ono je i dalje aktivno. KliziÅ¡te je zaÄepilo kompletan tok, tako darijekanije mogla da teÄe svojim koritom već je svom silinom krenula starim magistralnim putem u dužini od kilometar i po i kompletno ga razorila. Nastale su pukotine duboke i preko dva metra, a voda je nosila kamen, zemlju, asfalt, ruÅ¡ila drveće. Stradao je i dio puta prema Prijevoru. Prvi Äep od nanosa formirao se kod starog mosta kod klaonica Babić. I kod sljedećeg mosta formiran je Äep i odnesen je dio obale prije mosta na ŠćepoÅ¡evićima. Odnesen je i pjeÅ¡aÄki željezni most od dvadesetak metara kod stare Å¡kole u Sutorini. Sljedeći Äep od stabala, Å¡ljunka i zemlje desio kod starog mosta Pavlovića. Tu se voda izlila preko magistralnog puta i poplavila okolne kuće. Nivo vode je bio preko Å¡est metara, pa je postojala opasnost da poplavi i Cvjetni centar. Kad je taj Äep probijen voda se izlila i poplavila fudbalski teren, crkvu, groblje, parohijski dom, veliki broj kuća pored njiviÄkog puta – nabraja Rostović.
On smatra da se sliÄna poplava može ponoviti ukoliko se kliziÅ¡te na granici sa Hrvatskom ne sanira. Stabilizovanje tog terena nije moguće bez Å¡ipova i potpornog zida za Å¡to će biti potrebno najmanje 200.000 eura.
Opština obezbijedila 30.000 eura za jednokratnu pomoć
Poplavljeno je i 48 domaćinstava. Komisija koja je popisivala te Å¡tete u zavisnosti od njihove visine svrstala ih je u Äetiri kategorije. Najveću Å¡tetu pretrpjelo je sedam domaćinstava i ona će dobiti jednokratnu pomoć od po 1.500 eura. Za 16 objekata pomoć će iznositi 1.000 eura, a ostali će dobiti po 500, odnosno 300 eura. OpÅ¡tina je za ove svrhe izdvojila 30.000 eura iz budžetske rezerve. Isplata ovog novca poÄela je u srijedu.
U lokalnoj upravi prihvaćena je inicijativa NVO Kuća ljudskih prava za prikupljanje pomoći porodicama ugroženim u poplavi. NovÄana pomoć se može uplatiti na raÄun CKB 510-68174-91.
D.I.
Komisija za popis štete od poplava u Herceg Novom završila rad
Нема коментара:
Постави коментар