HERCEG NOVI– MjeÅ¡tani Njivica, koji već dvije sedmice upozoravaju na nelegalno deponovanje zemlje na plažu i u more sa placa na kojem se priprema teren za gradnju stambenog objekta ogorÄeni su sporošću reagovanja nadležnih organa i institucija.
Danas se ipak oglasila Uprava za inspekcijske poslove i saopštila da je vodoprivredna inspekcija donijela rješenje kojim je investitoru naloženo da u roku od sedam dana otkloni zemlju iz mora i vrati ovaj dio obale u prvobitno stanje.
U dopisu PR službe Uprave za inspekcijske poslove navodi se da su inspekcija zaÅ¡tite prostora i vodoprivredna inspekcija obavile zajedniÄku kontrolu na ovoj lokaciji 19. oktobra. S obzirom da investitor posjeduje graÄ‘evinsku dozvolu, inspekcija zaÅ¡tite prostora konstatovala je da sa aspekta njene nadležnosti ne postoje nepravilnosti, ali je vodoprivredna inspekcija ustanovila da je investitor nepropisno istovario 50 kubika zemlje u more. Budući da za deponovanje materijala na obalu nema vodnu saglasnost naloženo mu je da u roku od sedam dana ukloni zemlju iz mora i vrati ovaj dio obale u prvobitno stanje. Investitoru je ostavljen ovaj period za otklanjanje nepravilnosti s obzirom da je rijeÄ o vrlo strmom i nepristupaÄnom terenu. Ukoliko ne postupi po rjeÅ¡enju, inspekcija za vode Uprave za inspekcijske poslove će preduzeti represivnije mjere, kaže se u dopisu koji je dostavljen medijima.
Radovi na placu od preko 700 kvadrata, koji se nalazi na strmini izmeÄ‘u lokalnog puta i mora, poÄeli su 8. oktobra, priÄaju mjeÅ¡tani. Kako je vidljivo na tabli na ulazu u gradiliÅ¡te, rijeÄ je o stambenom objektu povrÅ¡ine 285 kavdrata (P+1) a investitor je Milutin Pantić i ostali. ÄŒim su vidjeli da zemlja ide u more mjeÅ¡tani su sve prijavili opÅ¡tinskoj komunalnoj policiji. Ona je odgovorila da nije nadležna, pa su se 13. oktobra obratili JP Morsko dobro.
- DoÅ¡ao je njihov predstavnik UroÅ¡ Filipović, fotografisao sve to i upozorio izvoÄ‘aÄa DOO „O.K. Gradnja“ da ne baca zemlju u more. Sat vremena poÅ¡to je Filipović otiÅ¡ao bager je poÄeo ponovo da radi i gura zemlju prema moru – kazao je za Pobjedu ÄorÄ‘e JanÄić.
On kaže da je od Filipovića saznao da je JP Morsko dobro taj predmet uputilo Upravi za inspekcijske poslove. MjeÅ¡tani su se obratili graÄ‘evinskoj inspekciji, ali poÅ¡to je investitor imao dozvolu za gradnju i ta inspekcija se oglasila nenadležnom. ProÅ¡log petka su doÅ¡la dva inspektora iz Podgorice, ali izgleda da ni oni nijesu nadležni, kaže JanÄić.
– Svaki dan se ova gomila u moru povećava. Sad ima sigurno stotinjak kubika, ne raÄunajući onih 30-ak koje je jugo odnijelo kad su poÄeli da rade. Za mojih 65 godina nikad niko to nije uradio u Njivicama, a dosta se gradilo. Ovo je prvi put i ovo ja nazivam zloÄinom – ogorÄen je JanÄić koji strahuje da će prvi jugo, možda već krajem ove sedmice, ponijeti svu zemlju u more.
Odbornica Zorica Gavrilović, koja takođe živi u Njivicama, zajedno je sa svojim komšijama od prvog dana upozoravala na nelegalno odlaganje zemlje u more.
- Kad su poÄeli radovi gradiliÅ¡te nije bilo ograÄ‘eno, niti je bila istaknuta tabla sa podacima o gradnji. Lokalni put je bio uprljan blatom sa gradiliÅ¡ta. Investitor se ogluÅ¡io na upozorenja komÅ¡ija i predstavnika JP Morsko dobro. Znamo da investitor ima graÄ‘evinsku dozvolu i pravo da gradi, i to nije problem. Problem je Å¡to svu zemlju od iskopa baca u more i Å¡to ni nakon 15 dana ne znamo ko je nadležan da to sprijeÄi – kaže Zorica Gavrilović.
Investitor je, Å¡to je vidljivo i na fotografijama, izgradio jedan potporni zid, ali se oÄekuje da će to isto uÄiniti i sa druge strane i da će u more zavrÅ¡iti i nove koliÄine zemlje od otkopa.
Na gradiliÅ¡tu smo juÄe zatekli samo radnike. Postavljena je tabla sa podacima o investiciji i fotografija na kojoj se vidi kako će taj budući stambeni objekat, koji se gradi kaskadno prema moru, izgledati.
Novo reagovanje ekologa Boke
Povodom nelegalnog deponovanja zemlje u more prvo se oglasilo EkoloÅ¡ko druÅ¡tvo Boke Kotorske. Oni su i juÄe reagovali povodom, kako su istakli, neagilnosti inspekcijskih sluzbi i Äitavog sistema institucija i organa vlasti, koji ne nalaze da je ovo ozbiljan problem. Ekolozi smatraju da bi neka od desetine raznih inspekcija trebalo da se oglasi nadležnom prema oÄiglednim Äinjenicama naruÅ¡avanja stanja u moru sa trajnim posljedicama, koje se ne mogu sanirati, oÄistiti, niti zalijeÄiti. Besmisleno je govoriti o vaÄ‘enju zemlje iz mora ili nasipanju pijeska za dobijanje plaže.
Ekolozi oÄekuju da se i u ovom sluÄaju, kao u sluÄaju Lipaca, gdje je takoÄ‘e baÄena ogromna koliÄina zemlje i kamena u more, ozbiljno analiziraju posljedice uÄinjenog i strogo sankcioniÅ¡u poÄinioci.
D.I.
U Njivicama reagovala vodoprivredna inspekcija
Нема коментара:
Постави коментар